Denk

9/11/2013

Denetimli Serbestlik Yasası


Denetimli serbestlik nedir nasıl uygulanır, denetimli serbestlikten kimler yararlanır.

Denetimli Serbestlik Yasası

Denetimli serbestlik herkesin çok merak ettiği bir konudur. Bu konuyu biraz araştırdığımızda sizlere yardımcı olabilecek biraz bilgi toplayarak sayfamızdan sizlere sunduk.

Öncelikle açıklama getirmek istediğim konu denetimli serbestlikten yararlanmak için enaz 6 aylık bir süredir açık cezaevinde bulunma şartı. Arkadaşlar halen bir çok hukuk ve avukatlık sitelerinde bu şekilde ifade edilerek yanlış bilgi verilemktedir. Denetimli serbestlik ilk çıktığında bu şart doğruydu yalnız 4. yargı paketinde yapılan bir düzenleme ile bu şart 2015'in 6. Ayına Kadar Kaldırıldı.

Denetimli serbestlik için soru ve cevep şeklinde devam edeceğim.

Soru 1;    Denetimli serbestlik yasasında en az 6 ay açık cezaevinde kalma şartı nedir.
Cevap 1;  Yasa ilk çıktığında en az 6 aylık bir süredir açık cezaevinde olan ve iyi halli hükkümlüler için geçerli olan bir yasaydı. Sonradan eklenen bir madde ile 6 aydır açık cezaevinde kalma şartı 2015'in  6. ayına kadar kaldırıldı. Açık cezaevinde olan ve cezasının yatarından bir sene ve altı kalan hükümlüler yararlanmaktadır.

Soru 2;   Denetimli Serbestlik Kaç Yıl ?
Cevap2;  
Denetimli serbestlik cezanızın yatarından kalan son bir yıl için geçerlidir.

Soru 3;   Denetimli Serbestlik 2 Yıla Çıkarıldımı ?
Cevap3;  
Denetimli serbestlik yukarıda belirtdiğim gibi kesinlikle çok konuşulmuş bir konu olsada 2 yıl değildir. Ama gündemde böyle bir konu vardır henüz yasalaşmamıştır.

Soru 4; Denetimli Serbestlik Yasasından Kaç Kere Faydalanılır ?
Soru 4;
Denetimli serbestlik yasasından her eseferinde faydalanabilirsiniz; Yalnız denetimli serbestlik sürecinde imzalarınzı düzenli verdiyseniz, seminerlere katıldıysanız ve hiç uyarı almayarak denetimli sürecini tamamladıysanız daha sonra yaşanacak cezalarda da denetimli serbestlikten yararlanabilirsiniz.

Soru 5;  Bir sene altında cezam geldi denetimli serbestlikten nasıl faydalanabilirim.
Cevap 5; Öncelikle yapmanız gereken size verilen süre içerisinde en yakın cumhuriyet savcılığına gidip teslim olmanız gerekmektedir. Yakalamanız çıkmadan gidip teslim olduğunuzda savcılık kendi imkanlarınızla açık cezaevine gidip teslim olmanızı ve dilekçe ile başvurmanızı isteyecektir. Avukatınız var ise işlemleri hızlandırıp en fazla iki gün içerisinde sizi denetimli serbestlikten çıkartabilir. Avukatınız yoksa en fazla 5 iş günü içerisinde denetimli serbestlikten faydalanarak tahliye olacaksınızdır. Rahat olabilirsiniz.

Peki Ya Yakalamanız Var İse; Öncelikle polis nezaretinde kapalı cezaevine konulursunuz burada bir süre yattıktan sonra (1 ila 3 ay arası) olabilir bu süre; açık ceza evine gönderilirsiniz. Açık cezaevine gider gitmez dilekçenizi yazarak denetimli serbestlikten yararlanabilirsiniz. 

Yorumlar

Share
stor perde Al paylaş ikinci el palet kahvaltı takımları davetiye dijital telsiz